„Marka narodowa”

Roman Rojek „Marka narodowa”

Pozycja skierowana do osób, które zastanawiają się nad kwestią tego, czy przeciętny konsument stojąc przy półce i mając do wyboru między dwoma porównywalnymi produktami, które różnią się tylko krajem pochodzenia, wybierze produkt lokalny czy pochodzenia zagranicznego (i dlaczego to zrobi). Problem wbrew pozorom nie ma łatwego rozwiązania, ale o tym szerzej w samej książce.

Książka może zainteresować zarówno badaczy marketingowych jak i marketerów. Ci pierwsi z większym zainteresowaniem przeczytają o teoriach i badaniach dotyczących etnocentryzmu konsumenckiego. Ci drudzy zapewne bardziej zwrócą uwagę na rozważania dotyczące zarządzania marką oraz historię kreowania marki Atlas.

Roman Rojek pisze w sposób przyciągający uwagę czytelnika. To, co jest jest bardzo cenne w tej pozycji to połączenie teorii z doświadczeniem, które autor nabył zarządzając fimą, którą współtworzył. Książką krótka, ale bardzo treściwa.

Czy warto przeczytać? Jak już wspomniałem książka nie jest długa, zawiera esencję wiedzy dotyczącą omawianej problematyki, stąd zarówno dla osób zajmujących się badaniami rynku jak i marketingiem, na pewno nie będzie to czas stracony. Po jej przeczytaniu lepiej możemy zrozumieć w jaki sposób mogło powstać hasło marki Seat: „niemiecka precyzja, hiszpański temperament”.

Leave a Reply