„Po co nam socjologia” (wielu autorów)
Opisywana pozycja zainteresuje pewnie nieliczną grupę czytelników bloga, przede wszystkim osoby, które są obecnie w trakcie wyboru kierunku studiów i biorą pod uwagę socjologię. Jako, że znam osobiście osoby odpowiedzialne za powstanie omawianej książki, niniejszy tekst należy potraktować raczej jako notę informacyjną, niż recenzję.
Z socjologią i socjologami jest taki problem, że tak naprawdę mało kto wie czym się zajmują. Co robią, po co to robią, gdzie to robią, jak to robią – to wszystko to wielka niewiadoma dla dużej części społeczeństwa. Studia socjologiczne są postrzegane jako lekkie, przyjemne ale w gruncie rzeczy mało wartościowe, zwłaszcza w kontekście szukania pracy. Zawsze gdy natrafiam na jakiś tekst o problemach młodych ludzi na polskim rynku pracy z 90% pewnością mogę stwierdzić, iż natrafię w nim na informację, że mamy zbyt wielu absolwentów socjologii i innych kierunków humanistycznych, stąd brakuje dla nich miejsc pracy. Socjologia w tym kontekście wydaje się być mało prestiżowym kierunkiem.
Żeby zmienić ten negatywny wizerunek socjologii i pokazać jakie są naprawdę jej silne i słabe punkty, grupa studentów Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, działającą w ramach koła naukowego Warsztaty Analiz Socjologicznych postanowiła napisała książkę „Po co nam socjologia”. W tym celu przeprowadzono rozmowy z różnymi aktywnie działającymi naukowo socjologami (z najbardziej rozpoznawalnych należy wymienić Jadwigę Staniszkis i Pawła Śpiewaka) oraz znanymi absolwentami socjologii, których ścieżki życiowe poszły w innym niż akademickim kierunku (w książce można m.in. znaleźć zapis rozmów z Ludwikiem Dornem, Tadeuszem Zyskiem – twórcą znanego polskiego wydawnictwa książkowego, oraz Kazikiem Staszewskim).
Naukowcy przede wszystkim opowiadają o tym, jakie problemy socjologia podejmuje (a zajmuje się bardzo różnymi dziedzinami życia, np. o socjologii kulinarnej opowiada Jacek Kurczewski). W drugiej części książki studenci wraz ze swoimi rozmówcami starają się wyjaśnić w jaki sposób socjologia może być użyteczna, co społeczeństwo zawdzięcza socjologii. Wywiady z ostatniej części dotyczą pozycji zawodowej socjologa. Rozmowy dotyczą takich tematów: co można robić po socjologii, gdzie poszukuję się socjologów, jakie unikalne kompetencje posiadają absolwenci socjologii.
Tak jak wcześniej pisałem – nie chcę wyrażać swojej opinii na temat książki, bo trudno mi zachować obiektywizm, kiedy mam oceniać książkę stworzoną przez kolegów i koleżanki z jednego kierunku studiów. W każdym razie podejrzewam, że może być to wartościowa pozycja dla osób, które są na etapie podejmowania decyzji o wyborze swojej ścieżki życiowej i zastanawiają się czy nie związać swej przyszłości właśnie z socjologią. Omawiana pozycja z pewnością pomoże w dokonaniu tego wyboru.