Podsumowanie 2011 roku i prognozy na 2012

W serwisie wirtualnemedia.pl można się zapoznać z oceną mijającego oraz 2012 roku w kontekście polskiej branży badawczej. Oceny i prognozy zostały dokonane przez prezesów/członków zarządów kilku różnych agencji badawczych.

Jak wyglądał zatem 2011 rok w wielkim skrócie?

Duże znaczenie miało wzorowo przeprowadzone badanie exit poll przez TNS OBOP, które przywróciło zaufanie do badań. Na rynku doszło do dwóch wielkich fuzji: najpierw Synovate połączył się z IPSOS-em, następnie w okolicach listopada ogłoszono połączenie TNS Pentor i TNS OBOP. Z jednej strony rynek się konsoliduje przez takie połączenia, z drugiej strony ciągle powstaje „chmara” nowych firm, które świadczą różnego rodzaju usługi związane z badaniami rynku i zbieraniem informacji.

Jakie są prognozy na 2012 rok?

Bardzo różnią się opinie dotyczące kryzysu – czy jest czy go nie ma. W części firm uważa się, że nie ma kryzysu skoro firmie udaje się osiągnąć duży wzrost. Inni badacze zwracają za to uwagę na spowolnienie w ostatnim kwartale 2011 roku i twierdzą, że w 2012 roku może być bardzo różnie.Kryzysowa sytuacja zdaniem niektórych może doprowadzić do wojny cenowej. Może też spowodować, że niektórzy klienci zrezygnują z dużych agencji sieciowych na rzecz mniejszych firm właśnie ze względu na koszty badań.2012 rok to z pewnością kolejny rok, w którym udział procentowy zwiększą badania internetowe.

Pełny artykuł dostępny jest tutaj.

Leave a Reply