Obroty branży badawczej w 2010 roku – wyniki poszczególnych firm

Wczoraj (31.03.2011) na stronie OFBOR-u pojawił się komunikat zawierający zestawienie obrotów firm badawczych w 2010 roku: Komunikat OFBOR-u. Aktualizacja: (link jest już nieaktualny).

Dobrze, że ta informacja pojawiła się wczoraj, a nie dziś 01.04  bo wtedy część wyników można by tłumaczyć chęcią zrobienia prima aprilisowego żartu. A w tym zestawieniu jest parę wyników, które mogą być zaskoczeniem. Po pierwsze, mam na myśli wzrost obrotu w całej branży badawczej – wzrost o 13,6% to najwyższy wzrost w ciągu ostatnich 5 lat. Jest to wynik, który musi zdumiewać w dobie tzw. kryzysu (co prawda część dziennikarzy już pisze, że kryzys się skończył, za to inni cytują ekonomicznych ekspertów, którzy twierdzą, że prawdziwy kryzys jest tuż przed nami). Taki rezultat z jednej strony można tłumaczyć wzrostem zainteresowania badaniami i rosnącą liczbą badań, jednakże może to też oznaczać, iż powoli zaczęły rosnąć ceny badań na polskim rynku. Byłaby to naturalna kolej rzeczy zważywszy na to, że ceny badań w Polsce są jednymi z najniższych cen badań w Europie (na poziomie cen rynków badawczych w Bułgarii i Rumunii).

Drugi zaskakujący wynik to poziom wzrostu zwłaszcza 3 firm badawczych: Fundacji CBOS – 93% (tak to nie błąd, CBOS osiągnął niemalże 100% wzrost), Synovate – 53% oraz ACNielsen Polska – 35%. Nie znam wewnętrznej sytuacji wspomnianych firm więc trudno mi dywagować na temat tego w jakich okolicznościach udało się osiągnąć ten wzrost jednakże z pewnością należy patrzeć z uznaniem na te wyniki i pogratulować kierownictwu tych firm tak dynamicznego wzrostu.

W czołówce firm badawczych nie było większego przetasowania. Poniżej szczegółowe dane:

 

 

 

 

 

Dalej na pierwszym miejscu znajduje się MillwardBrown SMG/KRC, któremu jak widać zeszłoroczna wpadka przy badania wyników wyborów pierwszej tury prezydenckiej specjalnie nie zaszkodziła w osiągnięciu dobrego wyniku. Na drugim miejscu znajduje się ACNielsen Polska, który ze wzrostem 35% zdaje się ruszył w pogoń za MB SMG/KRC. Trzecie miejsce niezmiennie zajmuje GfK Polonia, której z jednej strony trudno będzie dogonić będzie pierwsze dwie firmy, ale za to może spokojnie spać, nie bojąc się, że zostanie dogoniona przez którąś z kolejnych w rankingu firm. Na miejsce czwarte (z piątego) wskoczył TNS OBOP. Z czwartego oczka na piąte spadła Grupa PENTOR, która jako jedyna z 6 pierwszych firm zanotowała spadek. Na szóstym miejscu lokuje się Grupa IPSOS, której wzrost 2,3 % w 2010 nie był szczególnie spektakularny w kontekście wzrostu całej branży.

Wspomniałem już o firmach, w których mogą panować entuzjastyczne opinie w kontekście zeszłorocznego wzrostu, więc warto też wspomnieć o tych organizacjach, które z niepokojem mogą patrzeć na swoją sytuację. Do tej grupy  zaliczyć można firmy, w których dominuje polski kapitał: ARC Rynek i Opinia, spadek o 13%, PBS DGA, spadek o 9,4% oraz Grupę IQS, spadek o 9,5%.

Trudno przewidzieć czy jesteśmy świadkami początku trendu, w którym firmy badawcze z kapitałem zagranicznym, poprzez swój globalny know how i rozwijane w innych krajach produkty badawcze, mimo wyższych cen badań będą częściej wybierane niż polskie firmy, którym mimo niższych cen… czegoś może brakować. Poczekajmy rok na kolejne wyniki, żeby sprawdzić czy w ogóle można pisać o tego typu tendencji. Póki co tego typu przewidywania należy traktować z dużą ostrożnością.

Leave a Reply