Ewa Pągowska „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”

6399906682363Ewa Pągowska „Psychiatrzy. Sekrety polskich gabinetów”

Psychoterapia z perspektywy największych polskich miast przestała być czymś wstydliwym czy krępującym. Wręcz w niektórych kręgach chodzenie do psychoterapeuty stało się modne 😉 Zupełnie inaczej wygląda społeczne postrzeganie wsparcia psychiatry. Mimo, że leczenie np. depresji jest najbardziej efektywne przy łączeniu psychoterapii i leków przypisywanych przez psychiatrę, wizyta u lekarza psychiatry budzi zupełnie inne konotacje. Przez filmy czy książki negatywne odium mają również leki przypisywane przez psychiatrów – sam przez wiele lat moje myślenie względem tego typu leków sprowadzało się „lepiej z nich nie korzystać, można się tylko uzależnić… później trzeba będzie brać je do końca życia”. Edukacja w temacie psychiatrii wydaje mi się niezbędna w naszym kraju dlatego dobrze, że kilka tygodni temu pojawiła się na rynku książka Ewy Pągowskiej wydana przez Wydawnictwo Znak.

Zawartość książki

Książka zawiera serię wywiadów z utytułowanymi polskimi psychiatrami z wieloletnim doświadczeniem. Tematyka rozmów jest bardzo zróżnicowane i poruszane w nich tematy odpowiadają m.in. na takie pytania jak:

– kiedy warto wybrać się do psychiatry
– jak psychiatria pomaga w leczeniu lęku, depresji, uzależnień
– jak wygląda specyfika wsparcia psychiatrycznego dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów
– na czym polega psychiatra sądowa
– czy elektrowstrząsy są tak straszne jak to zwykle bywa pokazywane na filmach

Rozmówcy uniknęli naukowego żargonu, złożone kwestie starają się tłumaczyć w możliwie prosty sposób co sprawia, że książka może być kierowana do odbiorcy, któremu na co dzień daleko od zainteresowań psychologicznych. Autorka książki prowadząca wywiady widać, że bardzo rzetelnie przygotowała się do rozmów i przeprowadziła solidny research. To, co jest bardzo wartościowym elementem książki to również opis polskiego systemu wsparcia psychiatrycznego. Książka wbrew tytułowi nie zawiera jakichś sensacyjnych czy kontrowersyjnych treści (na szczęście) – jeśli ktoś ich poszukiwał to musi sięgnąć po inną pozycję.

Moja rekomendacja

Zdecydowanie polecam każdemu lekturę tej książki, żeby odczarować sobie zły medialny wizerunek psychiatrii i lekarzy psychiatrów. Jeśli znacie kogoś, kogo blokuje lęk czy obawy przed skorzystaniem ze wsparcia psychiatry – podrzućcie mu tę książkę.

Dziękuję wydawnictwu Znak za udostępnienie egzemplarza książki do recenzji.

Leave a Reply