Podsumowuję czytelniczo ubiegły rok. Ten rok z różnych powodów czytelniczo był wyjątkowo udany. Na liście mam 50 kilka książek – nie wszystkie jednak przeczytane. Nie mogę się oduczyć nawyku zaczynania kilku książek na raz. Zwłaszcza na czytniku ebooków (Kindle) czasem łatwo później pominąć jakąś książkę, która znika w masie innych pozycji.
Wiem, że możecie być rozczarowani brakiem mojej aktywności na blogu – jeśli coś już wrzucałem to na profil Facebookowy, natomiast zabrakło nowych recenzji tutaj. Nie wiem jak to będzie wyglądało w 2023 roku – zanim napiszę, że chcę to zmienić muszę to na dobre przemyśleć, żeby nie rzucać słów na wiatr.
Moje podsumowanie książkowe 2022 roku:
1) Książka roku: John Steinbeck „Na Wschód od Edenu” – kiedy ostatnio się zastanawiałem, która książka najbardziej mnie poruszyła w mijającym roku, co sprawiło, że nie mogłem się oderwać od lektury to właśnie pomyślałem o książce Steinbecka. Niesamowita historia, która sprawiła, że chcę poznać więcej jego książek.
2) Wyjątkowa książka nie fikcja: Tomasz Stawiszyński „Ucieczka od bezradności” – fenomenalna książka polskiego filozofa, który udowadnia jak można w praktyce zaprząc filozoficzne myślenie do analizy rzeczywistości. Niebanalne tezy idące pod prąd różnym myślom, które obowiązują w socjologiczno psychologicznym obiegu. Lektura obowiązkowa dla osób, których interesuje temat straty i żałoby.
3) Najciekawszy reportaż: w tym roku przeczytałem wyjątkowo mało reportaży ale gdybym miał Ci polecić jakąś pozycję to byłaby to: „Tragedia na przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” autorstwa Alice Lugen. Bardzo zagadkowe wydarzenie.
4) Najlepszy kryminał: tutaj o dziwo nie wspomnę jednej książki ale chciałbym wyróżnić książki Wojciech Chmielarz – pisarz – nie wiem jak to się dzieje ale mimo, że próbuję sięgać po różnych autorów kryminałów to lektury w 2022 roku książek takich autorów jak Remigiusz Mróz, Piotr Kościelny, Przemysław Piotrowski przegrywają w starciu z książkami Wojciecha Chmielarza (w tym roku sięgnąłem po chyba już ostatnie jego książki, których nie znałem – sztuk 3).
5) Książka na wakacje – czyli przyjemna, dobra lektura – tutaj bym polecił na podstawie swoich doświadczeń „Genialną przyjaciółkę” Eleny Ferrante. Cykl, który pewnie jeszcze kojarzysz – a ja zapewne jestem jedną z ostatnich osób, które po niego sięgnęły. Ale lepiej późno niż wcale
6) Najlepsza psychologiczna książka: długo się zastanawiałem bo nie mam tutaj jednego faworyta ale finalnie wskażę „Dom w butelce ” Agnieszka Jucewicz- autorka i M. Kicińskiej. Ciężka lektura – na podstawie wywiadów z osobami, które żyły w dzieciństwie w domu z obecnym problemem alkoholizmu pokazuje jak tego typu doświadczenie przerażająco mocno wpływa na funkcjonowanie w relacjach w dorosłym życiu.
7) Rozczarowanie roku. Tutaj nie wiem co wstawić. Czy „Zakazaną psychologię” Tomasza Witkowskiego – która rozczarowała mnie niskim poziomem merytorycznej dyskusji, czy „Intrigo” zestaw opowiadań mojego przez długi czas ulubionego pisarza kryminałów Hakana Nessera, czy „Pamiętnik diabła” Adama Bednarskiego, który poraził mnie swoją infantylnością (i sprawił, że musiałem po 20% odłożyć książkę).
Daj znać co ciekawego czytałeś(aś)!
A jak wyglądał Twój rok czytelniczo? Co byś polecił(a) czy zdecydowanie odradził(a)? Daj znać w komentarzu! Jak wygląda podsumowanie książkowe 2022 roku w Twoim wydaniu?