Kilka internetowych źródeł wiedzy dla pracujących w SPSS

Większość osób, które na co dzień zajmują się analizą danych w mniejszym lub większym stopniu ma do czynienia z SPSS, narzędziem do analizy danych (a właściwe PASW Statistics). Możliwości tego narzędzia są bardzo szerokie i podobnie jak trudno powiedzieć, że ktoś zna wszystkie funkcje MS Excel, równie trudno wymagać, żeby ktoś znał całościowo SPSS. Jednak podstawowa znajomość SPSS jest niezbędna w pracy badacza rynku (ilościowego).

Studenci psychologii i socjologii zazwyczaj mają podstawowy kurs SPSS na uczelni. Gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć podstawowe funkcje tego narzędzia polecam kurs Ariadny tj. Programu współpracy SPSS z Jednostkami Akademickim.

Osobom, które już korzystają z SPSS ale chciałyby się nauczyć jego sprawniejszej obsługi polecam zajrzeć w 3 miejsca:

Archiwum numerów EKSPRESS – ebiuletynu Predictive Solutions – wiele ciekawych case’ów i praktycznych porad. Problem jest jednak taki, że trzeba przeglądać numer po numerze żeby wynaleźć coś ciekawego dla siebie.

Internet Guide to SPSS (PASW) for Windows  – dobra strona dla osób, które stosunku niedługo korzystają z SPSS i głównie od strony jego graficznego interfejsu – porządny kurs nauki pracy w syntaxie.

Raynald’s SPSS tools – obszerne archiwum porad związanych z pracą w syntaxie, wykorzystywaniem skryptów, obsługą Pythona w SPSS. Gdy mamy jakiś konkretny problem, który potrzebujemy rozwiązać warto zajrzeć właśnie w to miejsce gdyż dział poświęcony syntaxowi zawiera masę odpowiedzi problemów związanych z analizą i przerabianiem danych zamieszczanych na grupie dyskusyjnej poświęconej tej tematyce.

Jako źródło wiedzy (zwłaszcza dla początkujących) może służyć również… Youtube. Na filmikach można po kolei zobaczyć jak się przeprowadza niektóre z analiz i jak należy rozumieć output, który serwuje nam SPSS (a ten ouptut nie zawsze jest zrozumiały).

Czegoś Wam brakuje jeszcze w tym zestawieniu?

Leave a Reply