Życie więzienne z perspektywy badacza

  Marek M. Kamiński „Gry więzienne”

Czy książka naukowa może nie być nudna? Czy da się przystępnie pisać o teorii gier? Czy może powstać książka, która mimo wielu innych wcześniejszych publikacji w nowatorski sposób zobrazuje życie w więzieniach?

Odpowiedź na wszystkie trzy powyższe pytania brzmi TAK. Odpowiedzią jest recenzowana pozycja autorstwa Marka Kamińskiego. Większość osób słysząc nazwisko Marka Kamińskiego zapewne pomyśli o sławnym polarniku, jednak autor omawianej książki jest polskim socjologiem, który jeszcze w XX wieku wyjechał z Polski do USA, gdzie do dziś zajmuje się m.in. teorią gier.

„Gry więzienne” to zapis obserwacji Kamińskiego powstały w oparciu na jego własnych doświadczeniach i przeżyciach z czasów PRL-u, kiedy to jako członek opozycji przebywał w więzieniu. Kamiński swój pobyt w więzieniu postanowił wykorzystać konstruktywnie i w jego czasie dokonywał spisywał swoje obserwacje z codziennego życia w tego typu placówce. To jak wygląda życie więzienne zostało już wielokrotnie opisane. Kamiński poszedł krok dalej i operując aparatem teorii gier postanowił wytłumaczyć różne niecodzienne zjawiska, zachowania i rytuały występujące w więziennym życiu.

Wyszła z tego pasjonująca książka, od której trudno się oderwać (tak – trudno sobie wyobrazić, żeby inny polski socjolog napisał książkę, którą się tak dobrze czyta). Jest ona napisana w sposób bardzo przystępny dlatego mogą sięgnąć po nią nie tylko studenci socjologii, psychologii, czy miłośnicy teorii gier. „Gry więzienne” są świetnym przykładem tego jak uprawiać nauki społeczne – jak ciekawie opisywać i tłumaczyć zjawiska społeczne, tak żeby w efekcie nikt nie miał wrażenia, że „piszemy o oczywistościach”.

Gorąco polecam!

Leave a Reply