Przeczytam minimum 12 biznesowych książek w 2015 roku – rekomendacje na maj

Pewnie każdy z Was zetknął się z akcją typu „przeczytam w nadchodzącym roku 52 książki”. Akcja ma dobry cel: aktywizację czytelnictwa… ale zastanawiam się czy to na pewno dobry sposób obcowania z książką. 52 książki w ciągu roku to mniej więcej jedna książka tygodniowo. Jeśli nie jesteśmy uczniami bądź studentami tylko pracujemy już na pełen etat a poza czytaniem książek mamy jeszcze inne hobby to chyba mission impossible. Ja zamiast proponować Wam bicie rekordów nastawionych na ilość polecam skoncentrować się na jakości. W ten sposób założyłem na Facebooku wydarzenie, na którym w każdym miesiącu rekomenduję Wam 3 książki, które wzbogacą Wasze rozumienie społeczeństwa, człowieka i praw jakie nim rządzą oraz wreszcie samego biznesu:

Przeczytam minimum 12 wartościowych biznesowych książek w 2015 roku – jeśli masz konto na Facebooku to dołącz do tego wydarzenia już teraz 🙂

Nie chciałbym jednak, żeby te rekomendacje wychodziły tylko ode mnie, dlatego cieszę się, że na najbliższy miesiąc 3 ciekawe książki zdecydował się zarekomendować Piotr Bucki. Poniżej jego wpis – zapraszam do lektury… a na koniec napiszcie, którą z tych książek najbardziej chcielibyście przeczytać 🙂

***

Piotr Bucki
Książki nie zmieniają życia. Ale zmieniają wiele – perspektywę z jakiej patrzymy na nasze zadania i wyzwania w pracy i nie tylko. Moje trzy typy to tylko mały wycinek z listy, która ciągle się powiększa. Ale cóż… z książkami są zawsze dwa problemy – nie da się ich wszystkich przeczytać i nie można ich wszystkich pomieścić na półkach.

 Nir Eyal: Hooked

czyli siła nawyków

 
Nira Eyala, autora książki Hooked, znam osobiście. Ale książkę tę poleciłbym bez wahania, każdemu marketingowcowi, UXowcowi, designerowi i każdej osobie, która chce tworzyć produkty i usługi, które budują lojalność poprzez wykształcanie u użytkownika (konsumenta), nawyków. Dlaczego to ważne? Bo człowiek to istota nawykowa. Wykształcenie dobrych i złych nawyków sprawia, że wracamy do… różnych produków i pewnych zachowań. Sukcesem wielu aplikacji, interfejsów, usług, czy wreszcie produktów jest to, że pozwalają na wykształcenie takich nawyktów, które sprawiają, że nie trzeba się martwić o lojalność. Sukcesem Facebooka jest to, że do niego wręcz nałogowo wracamy. Podobnie jest w przypadku setek innych serwisów, a także wielu produktów. Nir w swojej książce bada i wyjaśnia w jaki sposób tworzyć produkty i usługi tak, by właśnie budować nawyki u użytkowników. Idealna lektura dla tych, którzy chcą sprawić, że klient zawsze do nich powróci. I to nie dlatego, że zastosujemy jakieś sztuczki, ale dlatego, że poznamy wiedzę z zakresu psychologii produktu, którą przekazuje ten absolwent Stanford. Niech żyją nawyki! Te dobre… i nieco gorsze.

Chris Malone, Susan T. Fiske: Human Brand

czyli ludzka twarz marki

 
Brand, to brzmi dumnie. Human brand jeszcze lepiej. Zarówno w brandingu, jak i marketingu (i w zasadzie w każdej dziedzinie) można znaleźć mnóstwo poszatkowanej i nieusystematyzowanej wiedzy. Szczególnie męczące jest to w przypadku nowych i dynamicznie rozwijających się dziedzinach. Filozofia, czy antyczna greka mają swój kanon. W szeroko pojętym marketingu kanonu ze świecą szukać. Prędzej można trafić na niezły kanał. Pełen buzzwordu, miałkich stwierdzeń i niewiele mówiących komunikatów, typu: buduj lojalność dzięki… marce z ludzką twarzą. Sam trend human brands nie jest nowy, ale wreszcie doczekał się dobrego i naprawdę opartego na nauce opracowania w postaci książki Human Brand, autorstwa Chrisa Malone i Susan T. Fiske. Ta książka to naprawdę idealne połaczenie głębokiej psychologicznej wiedzy z marketingowym doświadczeniem. Teoria i praktyka w najlepszym wydaniu, w dodatku opatrzona zrozumiałymi studiami przypadku. Książka, której autorzy mówią nie tylko co zrobić (bo wszyscy wiemy), ale jak to zrobić (i za tę wiedzę bardzo im dziękuję).

Kelly McGonigal: Willpower Instinct

czyli siła woli na codzień

Nie jestem fanem poradników, ale jestem fanem rozwoju osobistego. Ten paradoks można łatwo wytłumaczyć bardzo dużą liczbą zupełnie fatalnych i trywialnych książek na rynku, które pełne są pseudointelektualnych porad, nie osadzonych w protokole naukowym i… moim nieustannym pędem ku odkrywaniu nowych sposób na zwiększanie efektywności w pracy. Tej szukam nie dlatego, że jestem pracoholikiem, a dlatego, że jest tak dużo rzeczy, które mnie interesują i potrzebuję siły woli by zrealizować wszystkie moje projekty. Szukając kiedyś dobrych materiałów dotyczących motywacji, siły woli i wewnętrznych zasobów natrafiłem na absolutnie genialną Kelly McGonigal. Ta psycholog społeczna ze Stanford umiejętnie łączy pragmatyzm i empatię. I to widać w jej pracach – między innymi w książce The Willpower Instinct, w której rozprawia się z motywacyjnymi mitami i sięga po zdobycze neuropsychologii i psychologii motywacji, by pomóc nam… realizować to co mamy realizować dokładnie wtedy, kiedy nam się tego nie chce robić. Pragmatyzm McGonigal przejawia się w tym, że wszystko o czym pisze wspiera wiedzą i merytoryką, której źródłem są badania naukowe (a nie przekoniania), a empatia, z kolei, przejawia się w bardzo praktycznym podejściu i łatwych do zastosowania wskazówkach, które daje. Dla mnie osobiście – olśnienie! Jeśli ktoś szuka lektury, która pomoże stawiać sobie cele (zawodowe czy osobiste), pracować nad siłą woli i motywacją, to to książka, od której trzeba zacząć. Jako bonus, dodam jeszcze, że warto też sięgnąć po Marshmallow Test, Waltera Mischela. Ale to temat na inny post.

Piotr Bucki

Parę słów Piotra na swój temat:

Jestem strategiem, researcherem i badaczem trendów oddanym ideii copyleft i kulturze remiksu. Doświadczenie i wiedzę zdobywam realizując projekty marketingowe m.in. w Grupie Nokaut, Gdańskim Wydawnictwie Psychologicznym, Wydawnictwie Pedagogicznym OPERON, Travel World Passport, NextData, This Is Paper i wielu innych. Tworzę strategie marketingowe i komunikacyjne dla krajowych i zagranicznych klientów.

Jestem zwolennikiem szkoleń opartych na głębokiej i szczerej analizie zasobów i kompetencji. Wierzę w programy treningowe, które skutkują realną zmianą nawyków i w rozwój oparty na uczeniu się na błędach popełnianych na drodze do osiągnięcia mierzalnych celów. I myślę, że nie ma skuteczniejszej metody działania niż… po prostu działać.

Jestem certyfikowanym coachem w obszarze Business and Executive Coaching oraz trener kompetencji społecznych. Tworzę autorskie programy szkoleniowe w obszarze zintegrowanej komunikacji marketingowej, wystąpień publicznych, komunikacji interpersonalnej oraz motywacji. Prowadzę szkolenia oraz coachingi dla liderów i menedżerów w zakresie technik wzmacniania przekazu oraz perswazji w wystąpieniach publicznych. Specjalizuję się w zagadnieniach tworzenia efektywnych prezentacji biznesowych z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi komunikacji wizualnej opartych na psychologii poznawczej.

Jako wykładowca i opiekun merytoryczny współpracuję z Wyższą Szkołą Bankową, Polsko-Japońską Wyższą Szkołą Technik Komputerowych oraz Uniwersytetem Gdańskim. Jako doradca jestem związany z Inkubatorem Starter oraz Strefą Startup PPNT i Exea Smart Space.

Leave a Reply